24 лютого – 85 років від дня народження О. С. Різниченка (О. С. Різникова) (р.н. 1937), поета, який деякий час жив і працював у м. Первомайську.

Різників Олекса Сергійович (творчий псевдонім Різниченко) – український письменник, мовознавець, громадський діяч. Член Національної спілки письменників України (1990). Народився 24 лютого 1937 р. в м. Єнакієвому Донецької області. Першого вірша написав у 4 класі в 1947 р. Навесні 1948 р. сім’я переїхала до м. Первомайська Миколаївської області. Навчаючись у школі, Олекса з 1952 р. відвідував літературну студію при первомайській газеті «Прибузький комунар». Того ж року в цій газеті вперше надруковано його вірші. 1954 р. закінчив школу, 1958 р. – призваний на військову службу, яку відбував у Севастополі, писав вірші, публікував їх у флотській газеті «Вымпел». 1959 р. був перший раз заарештований за антирадянську діяльність та осуджений на півтора роки ув’язнення. Відбував строк у Мордовії. Після звільнення працював у Первомайську електриком. Закінчив філологічний факультет Одеського державного університету ім. І. Мечникова. 1963 р. переїхав до Одеси. У 1964-1967 рр. – літературний працівник багатотиражної газети Одеського політехнічного інституту «Одеський політехнік». На початку 70-х років знову став жертвою репресій. Після звільнення 1977 р. повернувся на Миколаївщину в м. Первомайськ. 1990 р. вийшла з друку його перша книга поезій «Озон». 1991 р. був реабілітований. Друга книга «Терновий вогонь» вийшла у київському видавництві «Український письменник» у 1993 р. У 1990-1995 рр. працював власним кореспондентом обласної газети «Радянське Прибужжя» (м. Миколаїв). 1995 р. повернувся до Одеси.

Вірші поета вражають філософською глибиною, емоційністю, алегоричністю, новаторським пошуком форм і ритмів. Олекса Різниченко – автор понад ста сонетів на дві рими, які склали цикл «Двострунне грало» і влучних афористичних мініатюр. Його мовознавчі твори «Складівниця української мови», «Одноримки: словник омонімів та схожословів», «Спадщина тисячоліть. Чим наша мова багатша за інші?» є новим словом у вивченні української мови.

Тема Миколаївщини в художній літературі знайшла відображення в поемі «Окупація», в якій розповідається про трагічну історію підпільної молодіжної організації «Партизанська іскра» з с. Кримка Первомайського району.

1995 р. за книгу поезій «Терновий вогонь» поет був відзначений літературною премією України ім. П. Тичини. 1998 р. вийшла третя збірка поезій «Наодинці з Богом», просякнута любов’ю до рідного краю, вірою у щасливе майбуття України. Книга принесла поетові звання лауреата одеської муніципальної премії ім. К. Паустовського в номінації «Поезія». 2004 р. за книги «Промінь з Одеси» та «Двострунне грало» Олексі Різниченку було присуджено літературну премію ім. Т. Мельничука (м. Коломия). Лауреат обласної літературної премії імені Євгена Маланюка (Кіровоградська область) у номінації «Поезія» за збірку «Словогрона з 30007 слів» (2018).

Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ст. (2005), орденом Українського козацтва «ВІРА» ІV ст. (2005).

© 2020-2024 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору