Бібліотека ім. М.Л. Кропивницького: шлях довжиною 120 років

Продовжуємо серію публікацій з історії та сьогодення бібліотеки. Сьогоднішня розповідь про одну з візитівок книгозбірні ­– бібліотечний «Літературний музей на Потьомкінській» – єдиний у Миколаєві літературний музей. Його відкриття відбулося 26 квітня 2013 року під час XI виставки місцевих видавництв «Миколаївська книга».

Першими експонатами музею стали рукописи та сигнальні екземпляри книг з історії Миколаєва доктора технічних наук, краєзнавця Юрія Крючкова, подаровані самим автором, та його колекція календарів із зображеннями вітрильників. За 7 років діяльності музею його фонд розрісся до 1500 експонатів і їх кількість щорічно збільшується.

Більшість музейних експонатів – письмові джерела: книги, рукописи, сигнальні екземпляри книг, афіші, публікації в періодичній пресі, календарі тощо. Цікавим розділом є епістолярій з понад 100 листів відомих миколаївських авторів: Валерія Бойченка, Віктора Жадька, Дмитра Креміня, Марка Лисянського та інших. Всі листи – безцінне і унікальне джерело для дослідників життя та творчості письменників-краян. Є у музейній збірці особисті речі письменників, подаровані самими митцями та їх рідними: друкарська машинка Адріана Топорова, годинник В’ячеслава Качуріна, записнички Анатолія Малярова та Віктора Жадька, глобус В’ячеслава Астрова-Чубенка, головний убір Аркадія Сурова, чорнильна ручка та запонки Івана Григурка.

Зберігаються в музеї понад 400 світлин, переважна більшість яких зроблена у 70-80 роках минулого століття. Через десятиліття вони доносять до нас образи миколаївських митців слова, розповідають про знакові події в культурному житті міста.

Музей у своєму фонді має і унікальні експонати – це перше видання книги Миколи Аркаса «Історія України-Русі» (1908 р.), «Біблія» (приблизно середина XIX століття), копія посмертної маски Олександра Пушкіна, кишенькове видання комедії Марка Кропивницького «Пошились у дурні», яке пройшло через Другу світову війну, альбом вечірньої школи для молоді №5 з автентичними записами Еміля Январьова, посвідчення про членство в Головній раді Товариства української мови Валерія Бойченка.

У музеї формується і власна колекція творів образотворчого мистецтва, яка на сьогодні налічує 170 графічних та живописних творів миколаївських художників. Серед них – малюнок «Мати» Андрія Антонюка, графічний портрет Валер’яна Юр’єва, виконаний Дмитром Кремінем. Є у музеї і скульптурні роботи – портрети миколаївських письменників і книговидавців. До п’ятирічного ювілею музею такий щедрий дарунок зробили їх автори – творча родина митців Макушиних.

 Музейна експозиція постійно поповнюється новими експонатами, тож якщо Ви можете і хочете поділитися своїми матеріалами, пов’язаними з літературним краєзнавством, ми із вдячністю їх приймемо. Так спільними зусиллями будемо зберігати і популяризувати літературну історію миколаївського краю.

Більше фото

© 2020 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору