Центральна бібліотека ім.Кропивницького


В Центральній бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького:

2015 рік

Грудень

Протягом листопада та грудня у ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького експонувалася унікальна ентомологічна виставка «Дивовижний світ комах Миколаївщини» колекціонера-збирача комах Валерія Озерянова. Широкому загалу вперше були представлені кращі зразки колекції. До експозиції виставки увійшли різноманітні експонати: оси, метелики, жуки і багато інших комах, про існування яких на просторах нашої області ми навіть не здогадувалися. Серед експонатів були й унікальні зразки, аналоги яких зустрічаються лише у кількох музеях світу.
Виставку відвідали близько тисячі городян. Для учнів ЗОШ № 53, 56, 61, а також вихованців станції юних натуралістів пройшли природничі години «Цей цікавий світ комах», під час яких діти дізналися про кількість комах на планеті Земля, місця їх мешкання, про шкоду, яку приносять комахи та їх користь. Ряд екскурсій проведено самим колекціонером - Валерієм Озеряновим.

23 грудня відбулася літературно-музична композиція «Добро к добру катится» спільно з МОРНО «РУСИЧЪ». Гості заходу прослухали розповіді, вірші та пісні, присвячені Святому Миколаю як покровителю військових, моряків та мандрівників, закоханих, дітей та всіх, хто потребує його захисту. На зустрічі говорили про долю та діяння Святого Миколая, про Миколаїв - місто Святителя Миколая. Захід пройшов за участю вокального ансамблю «Ветеран» при територіальному центрі соціального обслуговування Центрального району м. Миколаєва (керівник Безуглова Л.Ф.).

Зустріч літературних гурманів на «Соборній вулиці»

23 грудня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася передноворічна зустріч редакторів і авторів миколаївського літературно-мистецького журналу «Соборна вулиця» з городянами.
Сторінки цього популярного в місті видання впродовж вже чотирьох років знайомлять читачів з творами відомих і тільки починаючих свій шлях у літературі миколаївських поетів, прозаїків і літературознавців. З 2012 р по 2015 р. вийшло у світ одинадцятеро номерів журналу, в яких опублікували свої вірші, прозу, твори для дітей, рецензії, нариси історії культури більше 170 авторів. Журнал «Соборна вулиця» видається в рамках обласної Програми підтримки вітчизняного книговидання, книгорозповсюдження та популяризації української книги в Миколаївській області на 2011-2015 рр. Засновник і видавець - редакція газети «Рідне Прибужжя». За результатами XV Загальнонаціонального конкурсу «Українська мова - мова єднання» в номінації «На очах у всього світу» літературно-художньому журналу «Соборна вулиця» присуджено перше місце.
На презентації відбулося живе спілкування редакторів і авторів журналу з гостями вечора. Читачі і фахівці поділилися своїми думками про видання як про сучасний миколаївський літературний журнал, який сприяє розвитку миколаївської прози, поезії, публіцистики, об'єднує всіх літераторів Миколаєва, допомагає розвиватися талантам. Головний редактор журналу Дмитро Кремінь і члени редколегії - Євген Мірошниченко, Володимир Пучков, Ілля Стариков, Олексій Торхов - розповіли про історію створення журналу, особливостях кожного номера і плани на майбутнє.
Вечір пройшов у супроводі поетичних виступів авторів і музичних номерів.
Ведучим зустрічі виступив Олексій Торхов - поет, голова Правління Миколаївської обласної організації ВТС «Конгрес літераторів Україна».

23 грудня Миколаївським обласним краєзнавчим музеєм спільно з Центральною міською бібліотекою ім.М.Л.Кропивницького було презентовано книгу «Видатний діяч збереження природи Олександр Алоїзович Яната» (До 125-річчя від дня народження).
Збірник вийшов друком у 2015 році у видавництві В.В.Торубари в рамках VIII Миколаївських міських екологічних читань за підтримки департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міськради.
У книзі, що належить до серії науково-популярних краєзнавчих видань «Зелені сторінки історії Миколаївщини», зібрано статті про видатного українського вченого-ботаніка, дослідника природи, уродженця Миколаївщини Олександра Алоїзовича Янату. Автори статей – В.П. Бойченко, І.М. Стариков, Г.К. Веденеєва та інші відомі науковці, краєзнавці, громадські діячі. Також до збірника увійшли два бібліографічні списки: наукові статті О.А. Янати та публікації про нього. Зміст книги доповнено ілюстраціями, архівними матеріалами з фондів Миколаївського обласного краєзнавчого музею, Миколаївської обласної наукової універсальної бібліотеки ім. О. Гмирьова та інших джерел.
Під час заходу Г.К. Веденеєва, старший науковий співробітник Миколаївського обласного краєзнавчого музею, детально розповіла про життя, наукову і громадську діяльність О.А.Янати, його тісні зв’язки з Миколаївщиною. Про роботу над створенням збірника і про серію науково-популярних краєзнавчих видань «Зелені сторінки історії Миколаївщини» присутні дізналися з виступу І.Б.Чернової, керівника Міського центру екологічної інформації та культури, завідувача бібліотеки-філіалу №2 ЦБС для дорослих м. Миколаєва.
На презентації були присутні Д.А.Мац, в.о. начальника управління екології та природних ресурсів Миколаївської облдержадміністрації, І.А.Бондаренко, начальник відділу охорони культурної спадщини управління з питань культури та охорони культурної спадщини Миколаївської міськради, фахівці природоохоронних закладів та організацій, педагоги, бібліотекарі, краєзнавці, науковці, творча інтелігенція міста, представники ЗМІ.
Під час заходу відбулася урочиста передача видання обласним, міським, районним бібліотекам області, іншим закладам культури, освіти, науки.

22 грудня для учнів 6 класу ЗОШ №1 ім. Олега Ольжича пройшло свято «Ніколаус йде до нас у гості», присвячений Дню Святого Миколая, який послужив початком серії різдвяних заходів, які проходитимуть в Центральній бібліотеці ім. М. Л. Кропивницького.
Захід пройшов на німецький манер: діти співали німецькі пісні, пригощалися німецькими солодощами з чаєм від нашого партнера Goethe-Institut, дивилися тематичне кіно і навіть виставили своє взуття за дверима в очікуванні подарунків. Благодійник Ніколаус звичайно ж залишив усім учасникам свята подарунки - значки від «Бібліотеки-партнера Goethe-Institut: мова, культура, Німеччина» та календарі на 2016 рік.

18 грудня відбулася презентація книги «Очерки истории противопожарной службы г. Николаева (1848-1928 гг.)» Владислава Анатолійовича Пархоменка - доктора історичних наук, доцента, завідувача кафедри історіографії, джерелознавства та спеціальних історичних дисциплін МНУ ім. В.О. Сухомлинського.
На зустрічі присутні дізналися про книгу, яка вперше знайомить читачів з історією пожежної охорони м. Миколаєва ІІ половини ХІХ - початку ХХ ст. Це перше видання серії «Бібліотека краєзнавчого сайту «Миколаївський Базар», що вийшло у видавництві Василя Торубари у 2015 році.
У заході взяли участь керівник громадської організації «Форум «Скамейка» і сайту «Миколаївський базар» Шинкаренко Андрій, видавець Василь Торубара, представники Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України в Миколаївській області, начальник державної воєнізованої пожежної частини Іванченко В. І., Державного архіву Миколаївської області, Миколаївського обласного краєзнавчого музею, історики, краєзнавці, представники ЗМІ.
На презентації нове видання було передано в дар партнерам автора та колегам.

16 грудня запросила миколаївців разом розпочати підготовку до зимових свят та відвідати традиційні Різдвяні читання «Нобелівського поетичного циклу». На вечорі прозвучали кращі ліричні твори про Різдво, святочні легенди та пісні. Поетичне дійство приємно доповнили перегляд анімації, чашечка гарячого чаю зі смаколиками.

3-18 грудня до Всеукраїнського тижня права для учнів 7-10 класів ЗОШ №53 пройшли правові уроки-застереження «Рабство у сучасному світі». У процесі дискусії школярі висловили свою думку і дізналися нові факти про те, як відбувається торгівля людьми у злочинному бізнесі, що потрібно знати, щоб не стати його жертвою. Учні взяли участь у пізнавальних іграх «Розвінчання міфів з приводу торгівлі людьми» та «Влаштування на роботу за кордоном». Заходи відбувалися у супроводі відеороликів та презентацій.

13 грудня для військовослужбовців військової частини № 4465 - 299 авіаційно-штурмової бригади відбувся урок мужності «Незгасима свічка пам`яті», присвячений голодомору. Присутні дізналися багато відомостей з історії голодомору, причини його виникнення та непоправні наслідки. Урок був доповнений спогадами очевидців, які пережили ті важкі часи.
Після заходу військові залишилися у бібліотеці,де кожен знайшов собі заняття до душі: знайомилися з новими книжками, виставками у бібліотеці, а також працювали за комп`ютером.

13 грудня у навчальному центрі ВМС ЗС України для військовослужбовців пройшов урок мужності «Сильна армія - запорука незалежності держави». Під час заходу присутні дізналися про історію становлення української армії, переглянули відеосюжети військової тематики та прослухали патріотичні пісні.

9 грудня, спільно з ЧДУ ім. П. Могили, відбувся вечір «Чарівник українського театру», приурочений до 175-ї річниці від дня народження видатного драматурга, прозаїка і поета Михайла Старицького. Гостям заходу була представлена його творчість у контексті історії української літератури та українського професійного театру. Літературознавець І.Ю. Береза ознайомила з новими літературознавчими розвідками, присвяченими прозі митця. Присутні переглянули ряд буктрейлерів, які допомогли детальніше ознайомитися з найвідомішими творами Михайла Старицького.

4 грудня, до Міжнародного дня людей з обмеженими можливостями та 25-ліття Миколаївської обласної організації Спілки організацій інвалідів України, у санаторії-профілакторії «Інгул» відбулася зустріч керівництва Миколаївської області з головами громадських організацій, що опікуються людьми з особливими потребами. Центральна міська бібліотека ім. М.Кропивницького взяла активну участь у цьому заході, представивши на книжковій виставці «25 років на службі людям» нові публіцистичні матеріали, що висвітлюють принципи державної політики стосовно громадян з обмеженими можливостями та основні документи ООН з їхніх прав. Гості зустрічі змогли ознайомитися з журнальними публікаціями та літературною творчістю людей з особливими потребами.

4 грудня 2015 р. в Миколаївській міській раді в рамках проекту «Миколаївцям популярно про адміністративні послуги» відбувся навчальний семінар «Адміністративні послуги: сучасний стан, проблеми та перспективи розвитку на державному та місцевому рівнях» для депутатів міськради VII скликання.
Виконавцями проекту виступили Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького ЦБС для дорослих м. Миколаєва, Центр надання адміністративних послуг Миколаївської міськради, Миколаївський міський благодійний фонд МЕТА.
Проект отримав підтримку з міського бюджету в рамках конкурсу проектів для інститутів громадянського суспільства за Програмою сприяння розвитку громадянського суспільства у м. Миколаєві на 2014-2015 роки.
В ході семінару відбулось обговорення стану надання адміністративних послуг на державному рівні, перспектив впровадження електронних адміністративних послуг у Миколаєві та практичне ознайомлення з сервісами е-урядування, котрі стануть в нагоді депутатам у різних життєвих ситуаціях.
У відкритті семінару взяли участь начальник ЦНАП Миколаївської міськради І.М. Мураховська, директор Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького, голова правління Миколаївського міського благодійного фонду МЕТА Т.В. Тверда, член конкурсної комісії, голова Миколаївської громадської організації «Фонд розвитку міста Миколаєва» М.Є. Золотухін.
До проведення навчального семінару було залучено в.о. начальника управління екології та природних ресурсів Миколаївської облдержадміністрації Д.А. Маца, адміністраторів Центру надання адміністративних послуг Миколаївської міськради П.М. Семерея і В.В.Федорака, виконавчого директора Асоціації органів місцевого самоврядування «Міста електронного врядування України» в.о. декана факультету державного управління ОРІДУ НАДУ при Президентові України к.політ.н. І.С. Куспляка, керівника Центру соціально-економічних та політичних досліджень і технологій «Перспектива» М.О. Антоненка, проект-менеджера ICT Решетника Ю.В.

Листопад

29 листопада відбувся виїзний захід до навчального центру ВМС ЗС України , де було проведено віртуальну мандрівку – екскурсію Миколаєвом «Місто на долонях двох річок» з циклу заходів «Місто, в якому ти служиш». Військовослужбовців з різних куточків України познайомили з історією Миколаєва, з його пам’ятними місцями та з видатними особами, які прославили місто.

25 та 27 листопада для учнів 7-х та 11-х класів ЗОШ № 53 відбулися уроки історичної пам`яті «Україна, 20 століття, тридцять три», приурочені Дню пам`яті жертв голодоморів, який у цьому році пройшов 28 листопада.
Учні дізналися про жахливі події того часу, про голодомор на території України в 1932-1933 рр., переглянули документальні фільми, прослухали спогади очевидців.

26 листопада у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація книги «Історії для історії. Книга третя» відомих миколаївських авторів - кандидата історичних наук, доцента Миколаївського національного університету ім. В.А. Сухомлинського Євгена Григоровича Горбурова та кандидата історичних наук Кирила Євгеновича Горбурова.
Видання третьої книги продовжує авторську серію книг, в якій зібрані нариси про історичні події XX-ХХІ ст. і наших земляків, які своїми трудовими подвигами та звершеннями прославили Миколаївську землю.
На сторінках видання знайшли відображення маловідомі або до сьогодні невідомі сторінки історії нашого краю. Автори розповідають про людей, які досягли успіхів у різних сферах життя: військовій, громадській, спортивній, духовній.
Книга ілюстрована фотографіями та документами, більша частина яких не публікувалася раніше. У ній представлені рідкісні фалеристичні й нумізматичні речі: жетони, медалі, нагороди, які стали основою для написання деяких нарисів. У цьому виданні вперше опублікований список військовослужбовців, нагороджених орденами «Слави» за звільнення Миколаївської області.
Книга вийшла у видавництві ПО «Шамрай» у 2015 році.
Своїми враженнями про нову книгу поділився митрополит Миколаївський і Очаківський, владика Питирим, життю і діяльності якого присвячений один з нарисів книги.
З вітальним словом виступив герой ще одного нарису - спортсмен батутист, чемпіон Європи, чемпіон світу, володар Кубка світу в синхронних стрибках, заслужений майстер спорту СРСР Вадим Віталійович Красношапка.
Розповіді про нариси книги супроводжувалися відеосюжетами, виступами гостей.
З виходом нової книги авторів привітали вихованці Миколаївського обласного будинку дитячої художньої творчості, народний художній колектив естрадного співу «Дивограй» під керівництвом Лариси Дмитрівни Шепелевич.
За традицією автори передали в дар нове видання закладам культури.
У залі були присутні представники органів влади, відомі в місті заслужені працівники науки, культури та освіти України, творча інтелігенція, співробітники бібліотек, ЗМІ.

25 листопада факультет іноземної філології Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського (декан факультету іноземної філології- кандидат філологічних наук, доцент Козак Н. І.) спільно з Миколаївським обласним центром німецької культури та Центральною міською бібліотекою ім. М.Л. Кропивницького провів поетичний вечір «Душевних струн коснулась осень» .
Програма літературної зустрічі включала ознайомлення з життєвим та творчим шляхом англійський, американських, німецьких, французьких та українських поетів, декламацію віршів мовою оригіналу та представлення авторських перекладів студентів факультету іноземної філології. Виступи талановитих та обдарованих студентів не залишили байдужим жодного з гостей. У залі були присутні творча інтелігенція, студенти, співробітники бібліотек, ЗМІ.

24 листопада відбувся показ документальної вистави «Кардіограма байдужості» театру «Арт-класС». Вистава є частиною проекту «Жити заново. Театр як можливість», який реалізується Миколаївською обласною громадською організацією «Діалог» у партнерстві з бібліотекою в рамках проекту «Від руйнування до творення. Шляхи примирення в українському суспільстві». В основу сюжету вистави покладено інтерв`ю учасників АТО, переселенців та пересічних миколаївців, їх документальні свідчення щодо байдужості людей. Мета вистави - донести до глядача важливість цієї проблеми, спонукати не залишатися байдужим до чужих проблем.
Постановник вистави - режиссер-драматерапевт Лариса Калініна.

22 листопада пройшла нова зустріч жіночого клубу «В очікуванні дива» на тему «Мама, тато, я - щаслива сім`я». Традиційно за чашкою чаю та ласощами обговорювали сімейні історії, ситуації, програвали сцени із сімейного життя, і за допомогою фахівців - педагога та психолога, шукали відповіді на різноманітні питання.

21 листопада до Всесвітнього дня філософії в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького спільно з культурним центром «Новий Акрополь» вперше в Миколаєві відбулась презентація книги «Що таке антична філософія?» відомого французького філософа та перекладача античних творів, паризького професора П`єра Адо.
Книга «Що таке антична філософія?» (1995)- це результат багаторічних студій автора над античними текстами, де він узагальнює досвід найвідоміших філософських шкіл та практик в одній книзі.
Видання вперше вийшло українською мовою у перекладі С.Л. Йосипенко - завідувача відділу історії філософії України в Інституті філософії ім. Г.С. Сковороди НАН України, у видавництві культурного центру «Новий Акрополь». На презентації було представлено відео-розповідь із перекладачем С.Л. Йосипенко про книгу, процес її підготовки, головні ідеї, про самого автора - П`єра Адо. Присутні долучилися до спілкування на філософські теми; придбали презентовану книгу «Що таке антична філософія?»; взяли участь у філософській вікторині та отримати призи - книги видавництва «Новий Акрополь».

Водні ресурси Миколаєва як потенціал розвитку міста

12-13 листопада в м. Миколаєві відбулися VІIІ Миколаївські міські екологічні читання «Збережемо для нащадків». Тема читань 2015 року - «Водні ресурси Миколаєва як потенціал розвитку міста».
Щорічний еколого-просвітницький загальноміський захід проходить під патронатом Миколаївського міського голови за підтримки управління екології та департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради.
Головними організаторами заходу виступили бібліотеки ЦБС для дорослих м. Миколаєва у партнерстві з миколаївськими закладами культури та освіти, громадськими організаціями, підприємствами. Читання проходять за підтримки департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради.
В ході заходу у різних блоках відбулася низка змістовних зустрічей. Інформаційно-науковий блок пройшов у форматі пленарного засідання, де науковці, активісти-екологи представили доповіді з питань стану та екологічних проблем водних ресурсів, їх використання у різних галузях життєдіяльності, відбувся обмін практичним досвідом, знайомство з волонтерськими ініціативами тощо.
У дискусійному блоці за круглим столом представники органів місцевого самоврядування, підприємств, організацій розглянули питання управління водними ресурсами, їх ефективного та раціонального використання.
Робота громадського блоку пройшла на Відкритому майданчику «Новий Миколаїв», де городяни і представники громадськості висловили свою точку зору щодо водних перспектив міста для формування комфортного міського простору та поспілкувалися у скайп-форматі для обміну цікавими ідеями по темі обговорення з активістами-екологами міста Сілламяе (Естонія).
Вперше на огляд городян було представлено унікальну колекцію комах південного регіону миколаївського збирача В. Озерянова.
Напередодні Екочитань для учнів загальноосвітніх шкіл міста відбулася вікторина «Водні ресурси Миколаївщини». На Читаннях були підведенні підсумки вікторини та урочисто нагороджені переможці.
Для учасників заходу пройшла ознайомчо-пізнавальна екскурсія на очисні спорудження миколаївського водопроводу та до пам'ятки історії і культури місцевого значення «Шухівська вежа» (екскурсовод - А.Шинкаренко, «Форум «Скамейка»).
У Екочитаннях взяли участь представники державних природоохоронних органів, установ, органів державної виконавчої влади та місцевого самоврядування, об'єктів господарської діяльності, закладів культури та освіти, громадських організацій, науковці, викладачі вищих навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл, позашкільних закладів, студенти, школярі, краєзнавці, журналісти міста Миколаєва, представники міжнародних фондів, всеукраїнських екологічних громадських організацій.
Спеціальним гостем заходу виступила Куцка Інна Василівна - заступник начальника управління з екології та контролю за благоустроєм Хмельницької міської ради.
Захід пройшов в арт-супроводі фотовиставки «Вода, вода, кругом вода» заслуженого журналіста України О.О. Кремка, галереї фотосюжетів С.Гусєва, Д. Маца, книжково-ілюстративної виставки «Водні ресурси Миколаєва як потенціал розвитку міста».
За результатами Читань видано збірник доповідей, рекламно-інформаційну продукцію, які передані публічним бібліотекам, іншим закладам культури та освіти Миколаєва.

11 листопада відбувся вечір «Свідчення поезії» з «Нобелівського поетичного циклу», присвячений творчості видатного польського поета, інтелектуала, лауреата Нобелівської премії з літератури 1980 року Чеслава Мілоша.
Шанувальники поезії послухали й почитали спокійно-задумливі та іронічні спостереження над доцільністю життя, плином часу, людською пам’яттю, минулим та майбутнім людства.

3 листопада відбулося урочисте відкриття нового соціального проекту «Ділова англійська онлайн для вимушених переселенців».
Це нова послуга для внутрішньо переміщених осіб, які проживають на території міста Миколаєва та Миколаївської області. На безоплатні курси з вивчення англійської мови запрошено мотивованих, активних молодих людей, віком від 18 до 35 років, які мають статус вимушених переселенців та володіють базовою англійською. Робота курсів підтримана Посольством США в Україні.
Проект виконується спільно з Миколаївським міським благодійним фондом МЕТА «Від спільного бачення - до спільних дій». Партнером навчальної складової проекту став Миколаївський національний університет ім. В.О. Сухомлинського. Спеціалісти цього вишу були відібрані за результатами відкритого конкурсу Посольством США і стали викладачами курсів.
Строк виконання проекту - 9 місяців, з жовтня 2015 року по червень 2016 року. Мовні курси буде організовано у два модулі по 4 місяці кожний. Курси організовано з використанням методики індивідуального онлайн навчання і групових розмовних сесій. Проект буде реалізовано на базі мережі бібліотек ЦБС для дорослих м. Миколаєва з наданням слухачам інтернет-місць. По закінченню курсу всі учасники, що успішно закінчили базовий курс ділової англійської отримають сертифікати.
Підтримали бібліотечну ініціативу та сприяли в залученні слухачів курсів міські служби та організації, які займаються вирішенням питань соціального забезпечення та працевлаштування соціально незахищених осіб - департамент соціального захисту населення Миколаївської облдержадміністрації, департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, Миколаївський обласний центр зайнятості, Миколаївська обласна організація товариства Червоного Хреста України, управління Державної міграційної служби у Миколаївській області.
Захід пройшов за участі представників організацій-партнерів, слухачів курсів, ЗМІ.

3 листопада співробітники Центральної бібліотеки ім. М. Л. Кропивницького в ЧДУ ім. Петра Могили провели топ-презентацію «Книги, що змушують думати», яка розпочинає цикл бібліотечних заходів для студентства з популяризації читання.
Учасниками заходу стали студенти факультету політичних наук ЧДУ ім. Петра Могили, які у цікавій формі взаємоспілкування ознайомилися з деякими з популярних інтелектуальних книг, які вважаються топовими у різних світових рейтингах. Прочитання цих книг допоможе студентам відповісти на актуальні питання суспільства сьогодення та подарує справжнє естетичне задоволення.

Жовтень

24 жовтня пройшла нова зустріч жіночого клубу «В очікуванні дива» за темою «Конфлікти в сім’ї та шляхи їх подолання». Присутній на зустрічі психолог допоміг учасникам у вирішенні багатьох проблемних питань та ситуацій. Діти чудово провели час за іграми, малюванням, грою на піаніно. В кінці зустрічі вони спонтанно з допомогою педагога влаштували концерт: читали на пам'ять вірші, співали пісні та танцювали! Для учасників був підготовлений книжковий перегляд «Конфліктологія в сімейних відносинах» та змістовні, яскраві закладки «Як запобігти конфлікту в сім`ї».

21 жовтня відбулося відкриття третього сезону «Нобелівського поетичного циклу». Цього разу вечір був присвячений творчості чудового чеського лірика, лауреата Нобелівської премії 1984 року Ярослава Сейферта. На заході прозвучали вірші поета у виконанні студентів ЧДУ ім. П. Могили, а також шанувальників поезії.
Гості вечора здійснили відеоекскурсію Чехією, яку любив автор.
Ведучий і модератор зустрічі - Олександр Пронкевич, д. ф. н., професор, директор Інституту філології ЧГУ ім. Петра Moгили.

17 жовтня відбулася відкрита лекція кандидата історичних наук, автора дисертації про отаманські рухи у ХХ ст. і небезпеки сепаратизму, наукового консультанта просвітницьких проектів, громадського активіста Юрія Митрофаненка (Кіровоград) та директора Всеукраїнської громадської організації «Не будь байдужим!», продюсера історичних фільмів, журналіста, кандидата наук із соціальних комунікацій Оксани Левкової (Київ). Лейтмотивом зустрічі стали слова Оксани: «Не будь байдужим!» На лекції йшлося про сотні кампаній та акції, спрямованих на популяризацію української мови, літератури та історії в неполітичних форматах, проведених громадським рухом «Не будь байдужим!» у період 2005-2015 рр., прозвучали цікаві факти з історії Миколаєва та життя сучасної України.
На заході були присутні студенти, громадські активісти, викладачі вишів, учителі та всі, кого цікавлять прогресивні методи національно-патріотичного виховання.

5 жовтня до 10-ї річниці від дня смерті відомого миколаївського поета Еміля Январьова відбувся вечір-пам`яті «Стихи мои младше меня» у Науково-педагогічній бібліотеці м. Миколаєва. Вшанувати пам'ять Еміля Ізраїлевича прийшли відомі миколаївські літератори, друзі поета, які зачитали свої улюблені вірші автора та виконали пісні на його вірші. Ведучим вечору виступив поет В`ячеслав Качурін. З фондів Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького був представлений перегляд літератури з оглядом «Эмиль Январев: «… но и с вами, друзья, пребываю, но и с вами, друзья, говорю», який презентував творчий та життєвий шлях поета, його поетичні збірки.

3 жовтня відбулося підведення підсумків дитячого літнього конкурсу коміксів за літературними творами «Читай! Малюй! Вигравай!». Гран-прі конкурсу удостоєний Даніїл Волков за роботу за твором Л.Керрол «Аліса в країні чудес». Переможцями конкурсу у номінаціях стали такі учасники: Альона Хапров - «Кращий художник-графік», Дмитро Андреєв - «Кращий сценарист», Любава Маломан - «Кращий ілюстратор», Ліза Чепурко - «Гуморист конкурсу коміксів». Усі учасники конкурсу отримали дипломи та пам’ятні подарунки.
Зустріч з нагоди підведення підсумків розпочиналася як урочиста церемонія, яка швидко перейшла у веселе спілкування, ігри у невимушеній атмосфері за чашкою чаю з солодощами.

Вересень

17 вересня в Миколаївському академічному художньому російському драматичному театрі пройшов святковий захід, присвячений 25-річному ювілею газети «Вечерний Николаев». Протягом 25 років Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького тісно співпрацює з газетою. За цей час у бібліотеці відбулося багато спільних зустрічей, вечорів та презентацій. Володимир Юрійович Пучков - головний редактор газети - постійний член Громадської ради бібліотеки.
До ювілею газети «Вечерний Николаев»бібліотека підготувала перегляд літератури «Серебряные струны «Вечернего Николаева», на якому була представлена історія створення «Вечёрки», її сьогодення та досягнення. Гості свята змогли дізнатися більше про журналістів газети та познайомитися з літературними працями, які вийшли з-під їх пера.

Вулична акція до Дня міста «Завітайте до Бібліотечної гавані»

Традиційно 10-й рік поспіль Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького бере участь у святкових заходах до Дня міста.
12 вересня, в День міста-2015, який проходить під гаслом «Миколаїв - вітрила України», бібліотека організувала вуличну акцію «Завітайте до Бібліотечної гавані» на вулиці Радянській біля Каштанового скверу. На миколаївців у цей святковий день чекала насичена програма. В центрі міста було розгорнуто тематичні майданчики, на яких були представлені послуги на різні смаки та потреби.
На «Палубі майданчика «Новий Миколаїв», присвяченій співпраці бібліотеки з місцевою громадою та громадським сектором, відбулося обговорення візії міста, були презентовані соціальні проекти, які реалізуються у Миколаєві. Активні городяни мали можливість взяти участь у відкритому мікрофоні та поспілкуватися з громадськими активістами.
На майданчику «Бібліотечна навігація в електронному морі» відбулося знайомство городян з найсучаснішими електронними послугами державного та регіонального рівнів, доступними у бібліотеках міста. Реклама е-послуг була представлена різними формами - від інсталяції та конкурсів до живої реклами.
«Під літературними вітрилами» відбулося спілкування з миколаївськими авторами. Для всіх охочих пройшла екскурсія старим містом за участі громадської організації «Форум «Скамейка» та сайту «Миколаївський базар». У ролі екскурсовода виступив Дмитро Оранський, який познайомив з історією однієї з найяскравіших вулиць Миколаєва, своєрідним музеєм просто неба - вулицею Адміральською. Гості акції відвідали «Літературне кафе», де змогли«посмакувати» літературними ласощами. У «Книжковій лавці» можна було придбати представлену продукцію місцевих книговидавців та авторів.
Під час вуличної акції Open air «Будь на хвилі - читай Миколаївську книгу» пройшла святкова хода від Каштанового скверу до Дитячого містечка «Казка» миколаївських поетів, письменників, книговидавців та краєзнавців спільно з молодими бібліотекарями. Всі охочі змогли познайомитись з місцевими літераторами, придбати книги, отримати автограф та сфотографуватися з миколаївськими авторами на кораблі під «багряними вітрилами» у Дитячому містечку «Казка».
Цього року День міста співпав з дружнім візитом фахівців Центральної міської бібліотеки м. Сілламяе (Естонська республіка) до Миколаєва. Сидорова Ельвіра Іванівна - директор бібліотеки, і Лапіна Тетяна - завідувач відділу комплектування, завітали до «Бібліотечної гавані» та узяли участь у святкових заходах.
Для шанувальників рукоділля пройшов майстер-клас з виготовлення листівок на згадку про День міста.
На святі мешканці міста взяли участь у вікторинах, конкурсах, інсталяції «Створення власного бренда рідного міста», залишили свої побажання Миколаєву на фліпчарті «Миколаєву сім футів під кілем!!!»

3 вересня після літніх відпусток та канікул продовжив свою роботу Театр ситуацій та імпровізації, який було створено в бібліотеці за проектом «Бібліотечний театр для діалогу та розуміння «Почуємо один одного». На заняття театру завітали нові його учасники – студенти Миколаївського факультету Київського Національного університету культури і мистецтв. Тренер Калініна Л.А. провела новий тренінг з формування команди.

1 вересня для учнів 7, 10, 11 класів ЗОШ №53 у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького пройшов перший урок державності та патріотизму «Ми - нація єдина». Тема уроку не залишила школярів байдужими, адже й серед випускниківїх школи є загиблі на полі боюв зоні АТО. Цього року у школі було встановлено меморіальну дошку. Під час уроку діти дізналися цікаві факти про нашу країну: українські винаходи, видатних українців, красиві та унікальні місця нашої країни, культурну спадщину тощо. Особливуувагу було акцентовано на волонтерський рух в Україні й області. На заході учні зачитали вголос сучасну та класичну поезію, взяли участь у географічній вікторині.

Серпень

21 серпня до Дня Незалежності України у Миколаївському міському притулку для громадян похилого віку та інвалідів відбувся десант добра та милосердя «Літературні таланти рідного краю». За чашкою чаю у дружній атмосфері пройшла історична година «Розквіт культури Миколаївщини за роки Незалежності», прозвучали пісні про рідне місто та гуморески П.Глазового у виконанні ансамблю художньої самодіяльності «Ветеран» при територіальному центрі Центрального району Миколаєва. На заході було представлено перегляд літератури  «Городяни-письменники для городян-читачів».

З 24 червня по 12 серпня співробітники абонемента для юнацтва Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького організували цикл заходів «Яскраве літо» для вихованців Миколаївського центру соціально-психологічної реабілітації дітей.: Майстер-класи, квести, ігри, читання вголос, заходи з морально-етичного і екологічного виховання пройшли не лише цікаво і змістовно, але і взаємно збагатили серця учасників радістю, теплом дружнього спілкування. Кожна дитина на згадку отримала серце-наклейку, в двох дитячих групах тепер є об'ємні фотоколажі, що відображають яскраві моменти зустрічей. Особливу вдячність за допомогу в підготовці заходів матеріалами для творчостіта літературою бібліотека виражає німецькому культурному центру «Goethe-Институт в Україні».

9 серпня до бібліотеки завітали солдати строкової служби, що проходять військовий вишкіл у м. Миколаєві. Для них, у рамках циклу заходів «Місто в якому я служу», було проведено історичний екскурс «Місто святого Миколая». Захисники Вітчизни дізналися цікаві факти про історію та сьогодення нашого міста, його корабельну славу та засновника Миколаєва - Григорія Потьомкіна. Розповідь супроводжувалася презентацією та відеопоказом.
Для військовослужбовців було проведено екскурсію залами бібліотеки, де вони познайомилися з виставками картин миколаївських художників, експонатами бібліотечного «Літературного музею на Потьомкінській», переглянули новинки літератури, пограли в шахи та шашки. Користуючись можливостями відділу електронної інформації, хлопці, що приїхали з різних куточків України, змогли поспілкуватися з рідними та друзями за допомогою Інтернету.

Липень

29 липня з нагоди 110 літнього ювілею від дня народження письменника М.О. Шолохова та до Міжнародного дня дружби народів, культур та країн відбувся літературний вечір «Мій улюблений герой», організований ОРНГ «РУСИЧЪ». Учасники прослухали доповіді про життєвий і творчий шлях письменника, пісні у виконанні хору ветеранів, поділилися враженнями про творчість улюбленого автора та ознайомилися з переглядом літератури «М.О. Шолохов: сторінки життя і творчості».

23 липня з нагоди Дня пам’яті адмірала Ф. Ф. Ушакова пройшли «Ушаковські читання», організаторами яких виступили громадські діячі Зоя Іванівна Шаталова та Валерій Федорович Фальов. На заході учасники зіграли в особах п’єсу, присвячену життєвому шляху та військовій діяльності Ф. Ф. Ушакова, прочитали поезії та прозу, ознайомилися з переглядом літератури «Сторінки життя адмірала Ф. Ф. Ушакова». Зоя Іванівна передала в дарунок ЦМБ ім. М. Л. Кропивницького комплект своєї книги «Колокола памяти» та видання для незрячих, надруковані шрифтом Брайля.

21 липня в рамках роботи проекту «Заочний абонемент» Goethe-Інституту в Україні з дружнім візитом вперше у Центральну міську бібліотеку ім. М.Л. Кропивницького завітала директор відділу «Інформація і бібліотека» Goethe-Інституту в Україні Сюзанне Тайхманн з асистентом Анною Журавльовою. Робоча зустріч пройшла у невимушеній атмосфері. Гості ознайомилися із заходами та проектами, що проходять у бібліотеці,  залишили у дарунок художню та навчальну літературу німецькою мовою та в українських перекладах, краєзнавчі книги, кольорові плакати та цікаві матеріали для майстер-класів. Бібліотека й надалі продовжить спільну роботу  над популяризацією німецької мови та культури. Запрошуємо всіх охочих скористатися отриманими літературними та мультимедійними новинками від Goethe-Інституту в Україні.

4 липня для всіх охочих взяти участь у конкурсі коміксів «Читай! Малюй! Вигравай!» творча студія «Фантазер» провела майстер-клас зі створення коміксів. Під час заходу присутні дізналися багато цікавих фактів про героїв та історію виникнення коміксів, і головне - познайомилися з покроковою інструкцією їх створення. Учасники майстер-класу спробували малювати емоції і тіло в русі, і навіть видумали свого супергероя! Завдяки заходу кожен визначився з видом коміксу і стилем малюнка, який буде використовувати у своїй роботі.

Червень

25 червня в Миколаївському академічному художньому російському драматичному театрі відбувся VІІ обласний авторський пісенно-літературний конкурс людей з обмеженими можливостями «Перлини півдня».
Участь у конкурсі взяли 45 конкурсантів, які підготували і представили свої творчі номери в одному з трьох традиційних жанрів: 11 учасників виконали авторську пісню, 26 - авторський поетичний вірш, 8 - прозу. Семеро конкурсантів брали участь у конкурсі вперше.
На заході була представлена ​​виставка творчих робіт людей з обмеженими можливостями області.
Міський голова Юрій Гранатуров вручив нагороди від Миколаївської міської ради учасникам конкурсу, побажав творчих успіхів і пообіцяв подальшу підтримку подібних заходів.

24 червня на закритті другого сезону Нобелівського поетичного циклу відбувся літературний вечір «Між Заходом і Сходом», присвячений творчості грецьких лауреатів Нобелівської премії з літератури Йоргоса Сефериса та Одіссеаса Елітіса.
На зустрічі присутні прослухали і зачитали оригінальну лірику видатних грецьких поетів, сповнену яскравих кольорів, різноманітних звуків та запахів, присвячену людському життю у світі любові й свободи.

З 3 по 19 червня, в рамках роботи за програмою «Літо з книгою», в Центральній міській бібліотеці ім. М. Л. Кропивницького можна було зустріти натовп хлопців та дівчат й почути дитячий сміх і вигуки. В ході розважально-пізнавальної програми «Канікули в бібліотеці» відбулося 20 масових заходів для 770 учнів зі шкіл різних районів міста (ММК, ЗОШ № 53, 3, 31, 32, 51, 19, 7, «Ор Менахем»). Діти дізналися багато нового для себе, пограли в різноманітні пізнавальні ігри, вікторини, подивилися мультики та цікаво і з користю провели дозвілля. Для школярів були організовані різноманітні заходи з літературної, історичної тематики, про стародавній світ, правила етикету, анатомію, а також пройшли майстер-класи з плямографії та виготовлення закладок.

17 червня Центральна міська бібліотека ім. М. Л. Кропивницького організувала 5-те ювілейне відкриття Літнього читального залу, яке відбулося на новому майданчику в Літературному сквері біля бібліотеки.
В день урочистого відкриття городяни, діти з літніх шкільних таборів стали учасниками свята «Літо з книгою». Під час заходу кожен зміг знайти собі заняття до душі на різноманітних дозвіллєвих майданчиках.
Діти з радістю взяли участь у розважально-ігровій програмі, яку провели партнери організації свята - студенти Миколаївського філіалу Київського національного університету культури і мистецтв.
На творчому майданчику працювала майстерня «Робимо подарунки разом», де пройшли майстер-класи з виготовлення браслетів з резинки, з квілінгу «Листівка другу».
На ігровому майданчику діти пограли у різноманітні настільні ігри, з цікавістю взяли участь у літературній лотереї «Впізнай літературного героя» та проявили себе у розгадуванні кросвордів. Активні учасники ігор та конкурсів отримали заохочувальні призи.
Всі присутні на святі познайомилися з цікавими періодичними виданнями, рейтинговими книгами, новинками літератури, представленими на перегляді «Книга - найкращий друг і співрозмовник».
Літня читальня продовжить свою роботу протягом літа у Літературному сквері з среди по п’ятницю, з 1000до 1600.

9 червня пройшла зустріч з Владиславом Івченком, українським письменником і журналістом, багаторазовим дипломантом конкурсу«Коронація слова», переможцем конкурсу «Новела по-українськи» (2014).
Зустріч пройшла в рамках Всеукраїнського туру Владислава Івченка на підтримку книг «Найкращий сищик імперії на Великій війні» та «Найкращий сищик і падіння імперії» (Видавництво «Темпора», 2014)

У фоторепортажі використано світлини
фотокореспондента О. Сайковського

6 червня в рамках роботи кіноклубу «RealityShiftCinema» для всіх шанувальників кіно пройшла лекція «Класика японського кіно» від частого гостя бібліотеки, к.ф.н. Богдана Стороха (Полтава). Лекція була присвячена історії японського кінематографа як частини програми показів «Азіатське кіно».

Відкриваємо нові імена у літературному світі

4 червня відбулося знайомство з молодою миколаївською письменницею Лією Щегловою, в рамках серії зустрічей «Нові літературні імена».
Лія Щеглова (творчий псевдонім Юлії Чепурко) – авторка трьох книжок: «Ангелы приходят ночью» (2012), «Кому нужна правда» (2012), «Брачный контракт» (2015), виданих у мінському видавництві «Букмастер».
Талановита та творча письменниця відома багатьом як організатор та координатор всеукраїнського проекту «Бібліотекарі рекомендують», спрямованого на просування книги та читання загалом. Тож цього разу Лія прагнула познайомити аудиторію зі своєю творчістю.
На заході було презентовано новий роман авторки «Брачный контракт». Це третя за рахунком книга письменниці. «Сучасний гостросюжетний роман» - саме так написано на обкладинці. Книга дійсно захоплює: швидка зміна подій, надзвичайні пригоди героїні, шалений потік почуттів та емоційний драйв.
У ході спілкування у живому форматі відбулося знайомство з перспективною письменницею, її творчим здобутком.

3 червня в рамках «Нобелівського поетичного циклу» відбулося літературне дійство «Прощавай, зброє!», на якому звучали антимілітаристські вірші та проза лауреатів Нобелівської премії з літератури.
На зустрічі всі присутні взяли участь у відвертій розмові про жах війни та вічні людські цінності - розум, любов, свободу.

Травень

28 мая в Центральной городской библиотеке им. М. Л. Кропивницкого состоится премьера документального спектакля «Один день из жизни: 13 февраля 2015 года». Свое творчество представляет Театр ситуаций и импровизации, организованный при Центральной городской библиотеке им. М. Л. Кропивницкого в рамках реализации проекта «Библиотечный театр для диалога и понимания «Услышим друг друга» при поддержке Международного фонда «Возрождение».
Проект направлен на решение актуального в наше время вопроса - формирование толерантных отношений в городской громаде, содействие социальной и психологической адаптации в новой среде внутренне перемещенных лиц из восточных регионов страны.
В течении 4 месяцев участники Театра были привлечены к участию в различных тренингах по сценической речи, сценическому движения, актерскому мастерства, где они осваивали современные техники и методики постановки театральных представлений.
Итогом проекта стала постановка документального спектакля, в основу сюжета которого положены интервью переселенцев и николаевцев, документальные свидетельствования о современных событиях в стране. Цель спектакля - показать людям реальные проблемы нашего времени и донести до зрителя важность этих проблем, побуждать не оставаться равнодушным к решению и их устранению. В этом спектакле играют обычные люди, актеры-любители – молодые и талантливые юноши и девушки, люди зрелого возраста, жители Николаева, в том числе - переселенцы.
Постановщик спектакля – режиссер-драматерапевт Л.А. Калинина.
На мероприятии присутствовали представители общественных организаций, внутренне перемещенные лица, молодежь, творческая интеллигенция города, СМИ.

До Дня слов’янської писемності і культури 26 травня у Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбулася презентація книги «Труды и дни древнерусского иконописца» миколаївського автора, знавця іконотворчості, кандидата філологічних наук, майстра різьблення по деревині Леоніда Михайловича Шкаруби.
Ця монографія стала ще одним яскравим надбанням в авторському доробку Л.М. Шкаруби як іконознавця. Саме завдяки його наполегливим науковим пошукам, ентузіазму в написанні книг, присвячених іконопису, вчені та художники говорять про Миколаїв, як про місто, де іконознавство і іконотворчість шануються особливо.
Присутні дізналися про цікаві факти з творчості та побуту давньоруських іконописців, про історію іконопису, основні іконописні сюжети і правила їх зображення.
У ході зустрічі гості відкрили для себе багатогранність обдарувань автора  – чудового педагога, вченого-філолога, іконознавця, талановитого художника-різьбяра по дереву.
До уваги учасників презентації була запропонована книжкова виставка православної літератури «Под сводами величественного храма, перед иконою святою» з фондів Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького та виставка друкованих праць Л.М. Шкаруби з іконознавства.  Присутніх вразила  виставка творів декоративно-ужиткового мистецтва, виконаних автором в оригінальній техніці – «вишивка по деревині».
У заході брали участь настоятель Свято-Духівського храму архімандрит Варнава (Гладун), прозаїк Анатолій Маляров, поет Аркадій Суров, музеєзнавець Лідія Одегова.
Гостями презентації стали поціновувачі іконописного мистецтва, представники творчої інтелігенції міста, ЗМІ.

22 травня 2015 року Миколаївщина святкує 175-річчя від дня народження українського драматурга Марка Лукича Кропивницького. На відзначення ювілею славетного земляка 22 травня в Центральній міській бібліотеці ім. М.Л. Кропивницького відбувся вечір-посвята «Великий українець Марко Кропивницький».
В ході урочистого відкриття вечора відомі миколаївські поети та письменники, дослідники та шанувальники таланту Марка Лукича Кропивницького познайомили городян з багатогранним життям і творчістю фундатора українського театру, блискучого актора, композитора, співака, педагога, високого майстра художнього слова. Сюрпризом для присутніх стало відеопривітання від онука великого митця - Ігоря Олексійовича Кропивницького - фотохудожника, журналіста, композитора, музикознавця (м. Київ). Доповнили знайомство з творчою спадщиною Корифея буктрейлери, представлені на конкурс «Велике слово видатного земляка Марка Кропивницького», який ініціювала бібліотека.
До уваги гостей свята було запропоновано літературно-музичну композицію «Видатна постать української культури - Марко Кропивницький», підготовлену творчими колективами Миколаївської філії Київського національного університету культури і мистецтв. Всі охочі змогли насолодитися мелодійністю народного співу у виконанні Українського народного хору ім. М. Аркаса під керівництвом заслуженого працівника культури України О.А. Шпачинського, грою оркестру народних інструментів, виступами вокальних та танцювальних колективів. Постановник театральної дії - Л.А. Калініна, к. п. н., режисер-драматерапевт, доцент кафедри культурно-дозвіллєвої діяльності МФ КНУКіМ.
Арт-супроводом ювілейних урочистостей стали книжкова виставка-визнання «Корифеї української сцени: у житті, творчості, спогадах», етно-фольк виставка «Зі скарбниці невмирущого народного джерела» з Музею українських старожитностей бібліотеки-філіалу № 18 ЦБС для дорослих, фотовернісаж «З плеяди зірок українського театру», документальні раритети «Театральний Миколаїв» з фондів Миколаївського обласного краєзнавчого музею, приватних зібрань краєзнавців і колекціонерів Ю.Й. Любарова та В.А. Юрлова, «вишивка» по деревині народного майстра Л.М. Шкаруби, меморіальна виставка «Його ім’я носить бібліотека».
На завершення вечору гостей свята частували українськими ласощами, зокрема, пирогом з вишнею, які виготовлено в кращих традиціях української кулінарії і подаровано всім присутнім за меценатської підтримки Н. В. Іванової, керівника агропромислового підприємства «Золотий колос».
Захід пройшов за участі представників органів влади, краєзнавців, працівників закладів культури, освіти, творчої інтелігенції, студентської молоді.

У фоторепортажі використано світлини
фотокореспондента О. Сайковського

Війна та мир - вічне протистояння

19 травня факультет іноземної філології Миколаївського національного університету ім. В.О. Сухомлинського (декан факультету іноземної філології- кандидат філологічних наук, доцент Козак Н. І.) спільно з Миколаївським обласним центром німецької культури та Центральною міською бібліотекою ім. М.Л. Кропивницького провів