Друзі, як ви знаєте, у 2020 році Центральна міська бібліотека ім. М.Л. Кропивницького м. Миколаєва відзначає 120 років з дня заснування. Ровесниця XX століття, вона є одним з прикладів слідування публічній місії

й успішно крокує в новітню історію, залишаючись вірною своєму основному призначенню – бути культурним осередком, гуманітарним серцем міської громади.Бібліотека пережила часи успіхів і криз, творчих злетів і складних умов існування.

Позаду залишається ціла епоха діяльності задля Читачів і для Читачів. Ми розпочинаємо серію публікацій про історію та сучасне життя бібліотеки у фактах, подіях, особах під назвою «Бібліотека ім. М.Л. Кропивницького: шлях довжиною 120 років».
Тож, як усе починалося…
Бібліотеку було засновано 14 серпня (1 за старим стилем) 1900 р. У цей час Миколаїв бурхливо розвивався як місто, порт і економічний центр півдня країни. З'явилися нові осередки культури. У 1881 р. відкрилась Миколаївська громадська бібліотека, нині Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека, яка для жителів околиць міста була практично недоступною.
Вперше питання про відкриття відділення Миколаївської громадської бібліотеки було підняте в 1891 р. почесним членом бібліотеки та одним з її засновників Л. І. Голиковим. Зібрання погодилось з ним. Пройшло п'ять років, проте рішення не було виконано. У 1896 р. один з членів дирекції Р.П. Шереметьєвський письмово нагадав колегам про необхідність привести у виконання рішення загальних зборів про відкриття відділення. На загальних зборах Бібліотеки в 1897, 1898 рр. це питання знову піднімалося, але на жаль ніяких позитивних здвигів не відбулося. Коли цим зацікавилась громадськість і місцева влада, було прийнято чергове рішення відкрити відділення. Однак через рік дирекція заявила, що вирішила відкласти це питання до більш сприятливих часів.
13 лютого 1900 р. на загальних зборах Миколаївської громадської бібліотеки питання про відкриття філіального відділення було схвалено більшістю голосів.Для виконання постанови дирекція доручила Д. Г. Амосову, М. Г. Рінбергу, Л. П. Бурцеву і Г. Я. Вейнберг найняти відповідне приміщення в районі, зазначеному загальними зборами і укласти з власником цього приміщення нотаріальний контракт на один рік; відібрати дублікати книг і журналів за попередні роки; скласти список книг і журналів за 1900 рік, які необхідно передплатити для відділення; придбати необхідний інвентар.
Ця постанова комісії була виконана 1-го серпня (14 за новим стилем), після молебня, відділення було відкрито. Про це було повідомлено Миколаївського Військового губернатора С. П. Тиртова)  і зроблено декілька об’яв в місцевій газеті «Южанинъ».

                                                         

 

На церемонії відкриття були присутні члени дирекції Миколаївської громадської бібліотеки на чолі з міським головою В.А. Даценком, читачі бібліотеки та інші особи.

Першим бібліотекарем відділення призначили Софію Федорівну Абрамову. Відділення з двох кімнат розмістилось у будівлі на перехресті вулиць 1-ї Піщаної та Різдвяної (нині вул. Защука та Лягіна).
Так, з відкриттям відділення Миколаївської громадської бібліотеки, починається історія Центральної міської бібліотеки ім. М.Л. Кропивницького.
Друзі! Святкуймо 120-річчя Бібліотеки разом!

 

                                                                                    

 

 

 

 

© 2020 ЦМБ ім. М.Л. Кропивницького Всі права захищені
Розробник web-studio NaturalArt
Угору